همان طور که میدانید لب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های صورت میباشد که در زیبایی و جذابیت صورت افراد نقش بسیار بسزایی دارد. بسیاری از روانشناسان نیز میگویند میتوان با استفاده از لب احساسات درونی فرد را متوجه شد زیرا یکی از اعضایی که میتواند در صورت  احساسات را منتقل کند لب است. جدا از بحث روانشناسی آن اغلب مردم امروزه به دنبال هر چه زیباتر کردن صوت خود هستند. علاوه بر آن با افزایش تعداد خانم‌های شاغل زمان کمتری در دسترس بانوان است و تمایل دارند همیشه یک آرایش بسیار ملایم داشته باشند تا از صرف زمان زیاد برای آرایش کردن بپرهیزند. در راستای این دغدغه نامتناسب بودن اندازه لب بالا و لب پایین نسبت به یکدیگر، میزان تیره بودن لب‌ها، سفیدی یا رنگ پریدگی لب میتواند در زیبایی صورت تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. برای افزایش زیبایی صورت مخصوصا در ناحیه لب باید اصلاح فرم لب صورت بگیرد تا زیبایی و جذابیت به صورت افراد باز گردد. برای اصلاح فرم لب اغلب از روش‌هایی چون شیدینگ لب، تاتو رژ لب، تاتو خط لب و لب سازی استفاده میشود. هدف از انجام همه این روش‌ها در واقع ساخت مجدد حالت و فرم لب است که میتوانید با استفاده از روش‌های یاد شده رنگ لب را تقویت کرده و باعث خوشرنگ شدن لب ها میشوند، تقارن را در لب‌هایی که آسیب دیده هستند برقرار کرده، چروک‌های اطراف لب را از بین برده و حجم لب را بدهید.

در صورتی که فرد بخواهد اصلاح فرم لب انجام دهد باید یکی از اقدامات بالا را انجام دهد که البته میزان مهارت و تبحر متخصص زیبایی میتواند در انجام این پروسه بخش عظیمی را بر عهده بگیرد. دقت کنید در انجام این روش‌ها چند عامل فاکتورهای بسیار مهم و حیاتی هستند که عبارت است از  میزان مهارت متخصص زیبایی، مرغوب بودن موادی که برای انجام کار استفاده میشود و در نهایت میزان مراقبت و نگهداری شما پس از انجام کار.  ممکن است برای شما طول عمر و ماندگاری، انتخاب رنگ، روش انجام و جزئیات کار مهم باشد که توصیه میکنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نمونه شیدینگ لب برای اصلاح فرم لب

نقش شیدینگ لب در اصلاح فرم لب

یکی از بهترین روش‌هایی که برای اصلاح فرم لب استفاده میشود شیدینگ لب است. روش شیدینگ لب یکی از بهترین روش‌های زیباسازی لب است. در استفاده از این روش با استفاده از دستگاه مخصوص که حاوی یک قلمو است رنگدانه‌هایی که شیمیایی هستند و رنگ آن را خودتان انتخاب کرده‌اید در سطح مشخصی از بافت لب شما تزریق میکنند. در واقع با استفاده از سوزن‌های مکانیکی جوهر رنگی رنگ لب را تغییر و فرم آن را اصلاح میکنند. رنگ‌هایی که در این روش استفاده میشود دارای استاندارد است و اصلا عارضه‌ای برای شما ایجاد نخواهد کرد. استفاده از این روش اغلب برای اصلاح فرم لب، اصلاح لب های رنگ پریده ،اصلاح سفیدی لب ها،اصلاح تیرگی لب ها و به طور کلی اصلاح نقص‌های لب استفاده میشود. برخی از افراد به دلایل مختلف مانند جراحی، مادرزادی یا تصادف فرم لب خود را از دست داده و دچار نقص لب شده‌اند که با استفاده از روش شیدینگ لب میتوانند آن را احیا کنند.

به روش شیدینگ لب اغلب روش سایه گذاری لب نیز میگویند. این روش معمولا به عنوان آرایش نیمه دائمی شناخته میشود که دیگر با انجام آن میتوانید از کشیدن خط لب به صورت روزانه خلاص شوید. هر نوع پوستی میتواند از روش شیدینگ لب یا سایه گذاری لب استفاده کند. برخی از افراد برای اصلاح فرم لب برخی دیگر برای اصلاح رنگ لب از روش سایه گذاری لب استفاده میکنند. قطعا با تزریق رنگدانه رنگ لب شما و فرم لب شما برای مدت زمان طولانی پایدار خواهد ماند.

نمونه شیدینگ لب در اصلاح فرم لب

برای انجام روش شیدینگ لب برخی از دستگاه‌های دستی و برخی دیگر از دستگاه مکانیکی استفاده میکنند. میزان مرغوبیت رنگ میتواند تاثیر زیادی بر موفقیت و دریافت نتیجه دلخواه این روش داشته باشد از این رو لطفا برای انجام آن به مراکزی مراجعه کنید که دارای تخصص و مهارت کافی در این زمینه باشند. مرکز تاترو میتواند با امکانات استاندارد و بهداشتی و با کادری متخصص و با مهارت پذیرای شما در این حوزه آرایشی باشد.

حال میخواهیم به انتخاب رنگ صحیح برای شیدینگ لب بپردازیم. بعضی از صورت‌ها با رنگ صورتی جلوه بهتری خواهند داشت و برخی دیگر با رنگ قرمز جلوه زیباتری پیدا میکنند. رنگ لب در واقع ارتباط مستقیمی با تن پوست دارد به همین علت است متخصص زیبایی باید به تئوری رنگ پیش از آغاز شیدینگ تسلط کامل داشته باشد. یک قانون عمومی برای تشخیص تن پوست وجود دارد که متخصص زیبایی را در انتخاب پیگمنت لب کمک زیادی خواهد کرد :

برای تشخیص زمینه پوست ابتدا باید به رگ‌های مچ دستتان دقت کنید.

 • در صورتی رگ‌های مچ دست شما دارای رنگ آبی است دارای یک زمینه سرد هستید و بهتر است از رنگ‌هایی در زمینه صورتی استفاده کنید.
 • اگر رگ‌های مچ دست شما دارای رنگ سبز است دارای زمینه گرم هستید و بهتر است از رنگ‌هایی که زمینه زرد دارند استفاده کنید.
 • اگر رگ‌های مچ دست شما هم آبی استه هم سبز شما دارای زمینه و تن طبیعی هستید که استفاده از هر رنگ برای شما مناسب است.

حال میخواهیم به بررسی مزایای شیدینگ لب بپردازیم. شیدینگ لب نیز دارای مزایای خاص خود است که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و زیبایی صورت را دو چندان میکند:

 • با استفاده از شیدینگ لب میتوانید اصلاح فرم لب داشته باشید و هرگونه نقصی که در ناحیه لب دارید را از بین ببرید.
 • با استفاده از شیدینگ لب میتوانید رنگ لب را اصلاح کنید و اگر لب‌های شما بی رنگ یا بسیار تیره است آن را طبیعی و خوش رنگ‌تر کنید.
 • و در نهایت از مزایای استفاده از شیدینگ لب قرینه کردن لب‌ها، لب سازی و ترفند حجیم‌تر نشان دادن لب است.

امروزه روش جدیدی در شیدینگ لب استفاده میشود به نام ساکورا که در واقع از شکوفه‌های درخت گیلاس کشور زاپن الهام گرفته است. به این صورت که در شکوفه‌های گیلاس، قسمت خارجی برگ رنگ صورتی روشن دارد و هرچه به داخل میرویم رنگ صورتی پر رنگ‌تر میشود. این سبک برای شیدینگ لب بسیار زیباست که در مدل‌های مختلف خود انجام میشود.

نقش خط لب دائم در اصلاح فرم لب

یکی دیگر از روش‌هایی که در اصلاح فرم لب میتواند استفاده شود خط لب دائمی است که اغلب متخصصین زیبایی آن را پایه و اساس آرایش لب میدانند. اغلب پس از آنکه با یک شخص روبرو میشوید پس از آنکه به چشم او نگاه میکنید لب دومین عضوی است که توجه افراد را زیاد جلب میکند. با زیباسازی و اصلاح فرم لب خود میتوانید زیبایی لب‌هایتان را دو چندان کنید و در نهایت با اصلاح فرم لب جذابیت صورت خود را بالاتر ببرید.

برخی افراد میخواهند در هنگام اصلاح فرم لب، لب‌هایی برجسته داشته باشند که فرم بسیار زیبایی به صورت آن‌ها ببخشد و هنگامی که میخواهند صورت خود را آرایش کنند رژ لب فرم زیبا و جذاب‌تری را روی لب‌های آنها داشته باشد و نظم خاصی به آرایش خود ببخشند. همانطور که میدانید پیش از لاک زدن از لاک پایه استفاده میکنند و قبل از آنکه کرم پودر بزنند از کرم بیش استفاده میکنند در راستای این کار هنگامی که میخواهید رزلب بزنید باید از خط لب استفاده کنید. اصولا از خط لبی پررنگ‌تر از رژ لب استفاده میکنند. اگر لب‌های شما دارای نقص یا فرم خوبی نباشد قطعا رژ لب روی آن زیبایی نخواهد داشت و پیش از رژ لب باید با خط لب نواقص لب خود را رفع کنید سپس اقدام به استفاده از رژ لب کنید. حال پیشنهاد ما این است به جای صرف زمان زیادی برای کشیدن خط لب از خط لب دائمی استفاده کنید تا هم اصلاح فرم لب و هم زیرساز همیشگی برای استفاده از رژ لب را داشته باشید.

خط لب در اصلاح فرم لب و ماندگاری بالای آن

ماندگاری خط لب بسیار بالا است پس باید از رنگی استفاده کنید که در طول زمان باعث دلزدگی شما نشود زیرا از بین بردن رنگ آن نیز کار دشواری است. البته پوست‌های متفاوت  قطعا واکنش متفاوتی در برابر رنگ تاتو میدهند ولی پس از گذشت زمان قطعا به رنگی که دلخواه شما است باز میگردد و نگرانی شما رفع خواهد شد. در روزهای اول قطعا رنگ اولیه پر رنگ خواهد بود اما چند روز زمان میبرد تا لایه برداری از پوست انجام شود و در نتیجه رنگ تثبیت میشود و دیگر تا مدت‌ها به همان رنگ باقی میماند.

از خط لب برای موارد مختلفی استفاده میشود که عبارت است از:

 • خط لب زیرسازی برای لب
 • خط لب باعث بزرگتر نشون دادن لب
 • خط لب باعث ایجاد تغییر در ظاهر و فرم لب
 • خط لب رفع نقص‌های لب
 • خط لب جلوگیری از ماسیده شدن و پخش شدن رژ لب
 • خط لب گاهی جایگزین رژ

معمولا هنگامی که میخواهید برای اصلاح فرم لب از روش خط لب استفاده کنید پس از مراجعه به مرکز زیباییبر اساس رنگ پوست شما رنگ خط لب شما باید تعیین شود. البته در نهایت سلیقه و انتخاب شما حرف اول را میزند اما متخصص زیبایی پیشنهادات خود را بیان میکند. در ادامه به بررسی برخی از رنگ‌های خط لب که مناسب رنگ لب شما نیز هست بررسی میشود.

·          استفاده از رنگ کالباسی برای خط لب دائمی: از این رنگ برای لب‌هایی استفاده میشوند که حالت رنگ پریدگی دارند.

·          استفاده از رنگ کاراملی برای خط لب دائمی: از این رنگ برای افرادی استفاده میشود که رنگ پوست آنها تیره است و میخواهند لب‌های طبیعی داشته باشند.

·          استفاده از رنگ قرمز توت فرنگی برای خط لب دائمی: از این رنگ برای افرادی استفاده میشود که دارای لب‌هایی به رنگ کبود هستند.

نمونه اصلاح فرم لب با تاتو

مراقبت‌های لازم پیش از انجام اصلاح فرم لب

برای آنکه بتوانید اصلاح فرم لب داشته باشید  و زیبایی به شما برگردد باید برخی سختی‌ها را تحمل کنید تا نتیجه خوبی دریافت کنید. شاید انجام برخی کارها برای رسیدن به زیبایی برای شما سخت باشد اما برای بدست آوردن زیبایی لب باید پذیرفت. پیش از انجام اصلاح فرم لب به روش‌های مختلف باید یکسری مراقبت‌های لازم انجام شود که در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

 • پیش از آنکه روز موعود برای اصلاح فرم لب فرا رسد باید حداقل 8 ساعت و حداکثر 24 ساعت قبل از آن از کافئین و تمامی مشتقات آن دوری کنید و استفاده نکنید.
 • هرگز نباید پیش از انجام کار در معرض تابش اشعه ماورا بنفش قرار بگیرید.
 • پیش از انجام اصلاح فرم لب نباید از روش میکرودرم پوست یا لابه برداری استفاده کرده باشید. تمامی درمان‌های امثال این روش ممنوع است.
 • از مصرف هرگونه دارویی که باعث تحریک پوست یا ایجاد حساسیت پوستی میشود پیش از انجام اصلاح فرم لب ممنوع است حداقل به مدت 24 ساعت رعایت کنید.
 • اگر جزو افرادی هستید که زیاد تبخال میزنید بهتر است پیش از انجام اصلاح فرم لب به روش‌های گوناگون از قرص ضد تبخال به نام آسیکلوویر استفاده کنید. البته پیش از انجام آن بهتر است با یک پزشک متخصص پوستمشورت کنید.
 • اگر دارای حساسیت هستید بهتر است پیش از انجام از قرص سیتریزین نیز استفاده کنید که پیشنهاد میدهیم پیش از انجام کار با پزشک یک مشورت داشته باشید.
نمونه قبل و بعد از اصلاح فرم لبهای یک خانم با لب بالای بسیار نازک

مراقبت‌های لازم پس از انجام اصلاح فرم لب

همانطور که پیش از انجام هر یک از روش‌های اصلاح فرم لب باید یکسری مراقبتهای لازم را رعایت کنید پس از انجام آن نیز باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید که قطعا در دوام و ماندگاری آن بسیار تاثیرگذار است و شما ملزم به انجام آن هستید. حال که مراقبت‌های لازم پیش از انجام اصلاح فرم لب را شناختید بهتر است با مراقبت‌های لازم پس از انجام اصلاح لب آشنا شوید:

 • حداقل به مدت 3 روز پس از انجام هر ک از روش‌های اصلاح فرم نباید آّ به محدوده مورد نظر برخورد کند و بهتر است از شستن آن ناحیه بپرهیزید.
 • پس از انجام این کار حتما به متخصص زیبایی مراجعه کنید و با مشورت با پزشک از پماد ویتامین آ استفاده کنید.
 • بهتر است حداقل به مدت 7 روز پس از انجام کار از پمادی با نام هیدروکورتیزون استفاده کنید.
 • هرگز در ماه اول پس از انجام یکی از روش‌های اصلاح فرم لب به استخر و سونا مراجعه نکنید.
 • حداقل به مدت 3 روز از کندن و خاراندان حتی پوست اطراف ناحیه لب هم بپرهیزید
 • به مدت یک هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب جلوگیری کنید.
 • لب‌های خود را به مدت یک هفته چرب نگهدارید و از خشک شدن لب در این مدت به شدت خودداری کنید.

سوالات متداول درباره اصلاح فرم لب :

آیا لب های خیلی کوچک را با روش های اصلاح فرم لب میتوان بزرگتر کرد؟

بهتر است برای بزرگ کردن لب ازژل استفاده شود به جای رنگ.

آیا بعد از روش های اصلاح فرم لب میتوان ژل هم تزریق کرد؟

بله سه هفته بعد از انجام اصلاح فرم لب میتوان ژل نیز تزریق کرد.

اگر لبهایمان ژل داشته باشند میتوانیم از روش های اصلاح فرم لب با رنگ نیز استفاده کرد؟

بله اگر مدت سه هفته از تزریق ژل لب شما گذشته باشد میتوانید روش های اصلاح فرم لب با رنگ را نیز انجام دهید.