در عصر امروز افراد بیشتری نسبت به سالیان گذشته  از خدمات زیبایی استفاده میکنند. یکی از جذاب‌ترین و زیباترین رکن‌های آرایش، آرایش صحیح و تمیز چشم است.

از مهم‌ترین مواردی که در آرایش چشم به کار میرود استفاده خط چشم است که با کشیدن خط چشم زیبایی بسیار زیادی نصیب قسمت فوقانی چهره فرد میشود. یکی از رایج‌ترین آرایش‌های دائم که توسط بانوان انجام میشود خط چشم کشیدن است که البته همه افراد در کشیدن آن تبحر ندارند.

کشیدن خط چشم روزانه توسط بسیاری از خانم‌ها اتفاق میوفتد و هر فرد بنا به سلیقه خود و مدل چشم خود مدل‌های مختلفی از خط چشم را میکشد که حتی گاهی دیده شده است  رنگ خط چشم‌ها نیز متفاوت است.

 شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید تاریخچه خط چشم به چه تاریخی باز میگردد؟ در ابتدای دهه 80 میلادی مصری‌ها و بین النهرینی‌ها از خط چشم با دو هدف استفاده میکردند. هدف اول: جهت زیباتر کردن چهره خود دور چشمان خود را سیاه میکردند و هدف دوم:با استفاده از خط چشم از چشم‌های خود در برابر آفتاب که در آن ناحیه‌های خشک بیابانی بسیار شدید بود محافظت کنند.

 عقیده جالب دیگری که داشتند این بود که با کشیدن خط چشم میتوانید از چشم بد دوری کنید.  در آن زمان خط چشم از مواد مختلفی تشکیل شده بود اعم از سنگ سرمه، مس و معدن.

اما امروزه کشیدن خط چشم یک تکنیک بسیار جذاب برای زیبایی چشم است که اغلب افراد برای کمتر کردن زمان آرایش و داشتن زیبایی دائمی در هر لحظه و ثانیه استفاده از تاتو خط چشم را انتخاب میکنند. حال ممکن است این تاتو به صورت خط چشم کامل انجام شود یا بن مژه انجام دهند. با استفاده از خط چشم دائم میتوانید خستگی و افتادگی را از چشم‌های خود گرفته و پرپشتی و مژه‌ها و زیباتر شدن حالت چشم را به آن برگردانید و البته خط چشمی یکسان در هر دو چشم را برای همیشه تجربه کنید.  در واقع خط چشم یک خط بسیار نازک است که میتواند در طرح‌های مختلف بالای مژه شما کشیده شود و یک زیبایی دائمی را برای شما به ارمغان آورد. با ما همراه باشید تا هر آنچه باید در رابطه با خط چشم دائم بدانید را در این مقاله شرح دهیم.

نمونه خط چشم دائم دنباله دار برای یک خانم

خط چشم دائم چیست؟

طبیعی است که بانوان برای زیبایی خود نیاز و علاقه به کشیدن خط چشم دارند و تمایل دارند مژه‌هایشان بلند باشد که این رو کار را با خط چشم و ریمل پیاده سازی میکنند. بسیاری از آنها تمایل دارند خط چشمی که میکشند به صورت دائمی باشد و در هر لحظه از زندگی خود حتی اول صبح که بیدار میشوند ظاهری آراسته و چشمانی زیبا داشته باشند. با توجه به شاغل شدن اکثر خانم‌ها طبیعی است روش خط چشم دائم ظرفداران بسیاری پیدا کرده و علاقه مندان به استفاده از این روش بیشتر شده‌اند. اگر بانوان عزیز بخواهند به همراه چشمانی زیبا مژه‌هایی پر پشت داشته باشند به این صورت است که باید خط چشم دائم، بن مژه و یا شیدینگ چشم انجام دهند. در این صورت دیگر آرایش چشم آنها از بین نمیرود و حتی میتوانند از لحاظ شرعی وضو بگیرند و غسل کنند و هیچ مشکل شرعی در آن پیش نخواهد آمد.

 

تعیین مدل تاتو خط چشم بر اساس مدل چشم

انواع تاتو برای انواع چشم چگونه است؟

انواع تاتو خط چشم برای انواع مدل های چشم وجود دارد و هنگامی که شما انتخاب میکنید از خط چشم دائم استفاده کنید باید ابتدا مدل چشم خود را تشخیص دهید و سپس با توجه به مدل آن ابتدا طرح انتخابی را روی چشم با مداد چشم بکشید سپس طرح کشیده شده رابا رنگ انتخابی تاتو کنید. با کشیدن خط چشم دائم زیبایی و تغییرات زیادی در چهره شما ایجاد میشود. با خط چشم دائم حتی حالت چشم فرد تغییر میابد و زیبایی همیشگی خواهند داشت.در ادامه مدل‌هایی که برای انواع چشم مناسب است را برای شما شرح میدهیم:

 • خط چشم دائم برای چشم‌هایی که درشت هستند.

اگر دارای چشمانی درشت هستید بهتر است از خط چشم دائم پهن استفاده کنید تا چشمان شما زیباتر جلوه کند. اگر دارای چشمانی درشت هستید و پشت پلک شما پهن است با خط چشم پهن نیز زیبایی بیشتری بدست خواهید آورد.

نمونه آرایش دائم چشم برای یک خانم
 • خط چشم دائمی مناسب برای افرادی که دارای چشم‌هایی که گود رفته هستند.

اگر دارای چشمانی گود رفته هستید باید از خط چشم نازک استفاده کنید تا زیبایی چشم‌های خود را چند برابر کنید و ترجیحا از خط چشم پهن استفاده نکنید.

 • خط چشم دائمی مناسب برای افرادی که دارای چشم‌هایی از حدقه بیرون زده هستند.

این دسته از افراد هم باید مانند افرادی که دارای چشم‌های درشت هستند از خط چشم‌های پهن استفاده کنند تا زیبایی چشمانشان بیشتر شود.

 • خط چشم دائمی مناسب برای افرادی که دارای چشم‌های کوچک و ریز هستند.

اغب افرادی که دارای چشمان ریز هستند تصور میکنند با آرایش کردن غلیظ و کشیدن خط چشم پهن زیبایی بیشتری به چشمان خود میدهند اما این کار کاملا غلط بوده و باید بدانند که با استفاده از آرایش غلیظ چشم قطعا چشم‌هایشان ریز تر از حد عادی دیده میشود. این دسته از افراد باید از خط چشم‌هایی استفاده کنند که یک خط بسیار نازک روی چشم آن‌ها کشیده شود تا زیبایی چشمانشان دو چندان شود.

 • خط چشم دائمی مناسب برای افرادی که دارای چشم‌های گرد هستند.

افرادی که دارای چشمانی گرد هستند و در صورت آنها چشم‌ها بیشتر از اجزای دیگر دیده میشود هنگامی که میخواهند خط چشم دائمی بکشد باید از طرح خط چشمی کشیده استفاده کنند بدین صورت که ابتدای چشم آن‌ها خط چشم نازک باشد و هر چه به انتها نزدیک میشود خط چشم کشیده‌تر و پهن‌تر شود تا چشمان آنها از حالت گرد به حالت کشیده و زیبا تبدیل شود.

 • خط چشم دائمی مناسب برای افرادی که دارای چشم‌های پف دار هستند.

افرادی که دارای چشم پف دار هستند اغلب در پشت پلک خود دارای پف هستند و حالت چشمان آنها به صورت خوابالو است در این صورت اگر بخواهند از خط چشم دائمی استفاده کنند باید خط چشم خود را پهن بکشند تا از میزان خوابالودگی چشمان آن‌ها و پف موجود در چشمشان کمی کاسته شود.

نمونه تاتو خط چشم برای خانمی بدون مژه و ابرو

مراقبت‌های لازم پس از انجام تاتو خط چشم دائم چیست؟

پس از انجام هرگونه کار زیبایی در صورت لازم است یکسری مراقبت انجام شود که این مراقبت‌ها برای خط چشم دائم عبارت است از:

 • حداقل به مدت 3 روز پس از انجام تاتو خط چشم دائم نباید استحمام کنید و به ناحیه تاتو شده آب و رطوبت برسد.
 • حداقل به مدت 24 ساعت روی ناحیه تاتو شده باید کمپرس یخ قرار دهید که برای انجام این کار باید مقداری یخ را داخل پلاستیک قرار دهید و بعد روی پلک بزارید البته نباید به صورت مداوم و طلانی مدت یخ را روی چشم‌هایتان بگذارید زیرا باعث ایجاد سر درد میشود.
 • بهتر است به مدت سه روز پس از انجام تاتو خط چشم دائمی از پماد چشمی استفاده کنید و روزی سه مرتبه به وسیله گوش پاک کن ناحیه تاتو شده را چرب کنید.
 • به مدت چهار روز پس از انجام تاتو خط چشم دائم باید از پماد هیدروکورتیزون چشمی نیز به همراه پماد چشمی استفاده کنید فقط با این تفاوت که از این پماد فقط روزی یک مرتبه باید استفاده کنید و ناحیه تاتو شده را با آن چرب نگهدارید اما پماد چشمی روزی سه بار باید استفاده شود.
 • هرگز ناحیه تاتو شده را دستکاری نکنید و اگر بنا به هر دلیلی در ناحیه احساس خارش کردید نباید آن بخش را بخارانید.
 • برای یک هفته متوالی برخی ممنوعیت‌ها همچون نرفتن به سونا، استخر و جکوزی را دارید که هرچه بیشتر و با کیفیت‌تر این مراقبت‌ها را انجام دهید دوام و ماندگاری تاتو خط چشم دائم شما بهتر شده و احتمال ایجاد عفونت و آسیب به صفر میرسد.
 • هرگز به مدت یک ماه زیر تابش شدید و مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. و در صورتی که مجبور به رفتن در آفتاب شدید بودید از کرم ضد افتاب به مقدار کم برای آن ناحیه استفاده کنید.
 • پس از انجام تاتو خط چشم دائم هرگز نباید به مدت 1 ماه از ویتامین ای استفاده کنید و اگر در حال مصرف هستید اجازه دهید دوره مصرف به اتمام رسیده و سپس برای تاتو خط چشم دائم اقدام نمائید
 • برای بی حس کردن چشم شما از پماد یا قطره بی حسی استفاده میکنند که باید دقت کنید هرگز چشم شما در زمانی که مواد بی حسی روی چشم شما است باز نشود زیرا ممکن است با این کار آسیب بسیار جدی به چشمان شما برسد.
 • اگر میخواهید زیبایی تاتو خط چشم شما حفظ شود بهتر است بدانید مانند روش‌های آرایش دائمی و نیمه دائمی لب و ابرو برای حفظ زیبایی و افزایش ماندگاری این روش‌ها باید پس از مدتی برای ترمیم به متخصص زیبایی مراجعه کنید تا ترمیم خط چشم دائم شما را انجام دهد.
 • هنگامی که از کمپرس یخ برای کاهش التهاب و ورم چشم استفاده میکنید باید چشمان شما کاملا بسته باشد و از باز کردن چشم در این زمان به شدت پرهیز کنید.
نمونه خط چشم دائم به رنگ مشکی

سوالات متداول درباره خط چشم دائم :

ماندگاری خط چشم دائم چه قدر است؟

معمولا تا 5 سال ماندگاری دارد.

خط چشم دائم بعد از مدتی سبز یا آبی نمیشود؟

اگر از رنگ خوب و خنثی کننده لازم استفاده بشه سبز و آبی نمیشود.

اگر تاتو خط چشم تغییر رنگ داد چه کنیم؟

اگر رنگ تاتو خط چشم عوض بشه باید کار مجدد انجام بشه.

آیا چشم بعد از تاتو خیلی ورم میکند؟

تا 24 ساعت بعد از انجام کار ورم یک مقدار زیاد است که طبیعی میباشد.

چرا تاتو هایی که شما میزنید ورم زیادی ندارند؟

اگر تکنیک زدن تاتو توسط تاتو کار درست باشد ورم زیاد نخواهد بود.

نکاتی که در رابطه با خط چشم دائم باید بدانید:

 • اگر بانوان عزیز بخواهند به همراه چشمانی زیبا مژه‌هایی پر پشت داشته باشند به این صورت است که باید خط چشم دائم، بن مژه و یا شیدینگ چشم انجام دهند. در این صورت دیگر آرایش چشم آنها از بین نمیرود و حتی میتوانند از لحاظ شرعی وضو بگیرند و غسل کنند و هیچ مشکل شرعی در آن پیش نخواهد آمد.
 • هنگامی که شما انتخاب میکنید از خط چشم دائم استفاده کنید باید ابتدا مدل چشم خود را تشخیص دهید و سپس با توجه به مدل آن ابتدا طرح انتخابی را روی چشم با مداد چشم بکشید سپس طرح کشیده شده رابا رنگ انتخابی تاتو کنید.
 • پس از انجام تاتو خط چشم دائم هرگز نباید به مدت 1 ماه از ویتامین ای استفاده کنید و اگر در حال مصرف هستید اجازه دهید دوره مصرف به اتمام رسیده و سپس برای تاتو خط چشم دائم اقدام نمائید
 • به مدت چهار روز پس از انجام تاتو خط چشم دائم باید از پماد هیدروکورتیزون چشمی نیز به همراه پماد چشمی استفاده کنید فقط با این تفاوت که از این پماد فقط روزی یک مرتبه باید استفاده کنید و ناحیه تاتو شده را با آن چرب نگهدارید اما پماد چشمی روزی سه بار باید استفاده شود.
 • اگر میخواهید زیبایی تاتو خط چشم شما حفظ شود بهتر است بدانید مانند روش‌های آرایش دائمی و نیمه دائمی لب و ابرو برای حفظ زیبایی و افزایش ماندگاری این روش‌ها باید پس از مدتی برای ترمیم به متخصص زیبایی مراجعه کنید تا ترمیم خط چشم دائم شما را انجام دهد.
 • برای بی حس کردن چشم شما از پماد یا قطره بی حسی استفاده میکنند که باید دقت کنید هرگز چشم شما در زمانی که مواد بی حسی روی چشم شما است باز نشود زیرا ممکن است با این کار آسیب بسیار جدی به چشمان شما برسد.
 • بانوان شاغل و افرادی که زمان کمی یا مهارت کمی برای کشیدن خط چشم دارند و یا چشمانی افتاده و بی حالت دارند بهترین گزینه برای کشیدن خط چشم دائمی هستند. زیرا با استفاده از این روش دیگر نیازی به صرف زمان زیاد برای آرایش چشم نیست و ضمن زیباتر شدن چشم مژه‌ها نیز پر پشت تر نشان داده میشود
 •