دلایل ریزش ابرو و روش های درمان یا حفظ زیبایی آن

دلایل ریزش موی ابرو و نمونه ابرو ریخته شده قبل و بعد از میکروبلیدینگ

تمامی موهایی که در بدن انسان رشد میکند در یک چرخه طبیعی رشد مو قرار میگیرد که در نهایت تمامی این موها در مرحله آخر دچار ریزش میشوند و  موهای جدید جای آن‌ها را پر میکنند. ریزش مو مسئله‌ای است که بسیاری با آن رو به رو میشوند و این ریزش به جنسیت  افراد یعنی  مرد و زن بودن وابستگی ندارد. موی ابرو هم مانند تمامی موهای دیگر بدن پس از مدتی از بدن جدا میشود و یک موی جدید جای آن را پر میکند اما بسیاری از افراد دچار ریزش موی ابرو میشوند و این به آن معنا است که ابروهایشان یا بسیار کم پشت و نازک میشود و یا قسمتی از ابروی آنها به طور کامل میریزد و دچار تاسی میشود البته این امکان وجود دارد که تمام ابروهای آنها دچار کچلی شود. وجود ابرو در صورت برای چشمها بسیار مفید خواهد بود یعنی نه تنها به زیبایی چهره کمک خواهد کرد بلکه میتواند چشمها را از آسیب به توسط ذ‌ره‌ها حفظ کند. ریزش  و کچلی ابرو به هیچ عنوان یک امر طبیعی تلقی نمیشود و این ریزش ما را از وجود مشکلی در بدن آگاه میسازد. کسانی که دچار کچلی در ابرو میشوند باید علت آن را بررسی کنند و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهند. همانطور که گفته شد ریزش ابرو هم برای مردها اتفاق میافتد و هم برای بانوان  که باید درمان آن را جدی بگیرند. ما در این مطلب سعی داریم مخاطب را با دلایل ریزش ابرو و روشهای درمان آن آشنا کنیم تا اگر دچار ریزش ابرو شدید یا دچار ریزش ابرو هستید سریعا برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید . ریزش ابرو به دلیل تاثیر مستقیمی که بر چهره فرد میگذارد   ممکن است این دسته از افراد را دچار مشکل اعتماد به نفس کند اما ما مطمئنیم اگر دلایل ریزش ابرو را بدانید میتوانید از ریزش آن جلوگیری کنید.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر ارائه میگردد:

عوامل ریزش موی ابرو چیست؟

درمان ریزش ابرو

عوامل ریزش موی ابرو چیست؟

عوامل زیادی بر ریزش موی  ابرو تاثیر گذار هستند و برای کسانی که به دنبال درمان این عارضه هستند بهتر است جویای علت ریزش ابروی خود باشند تا با متوجه شدن علت سعی بر برطرف کردن آن کنند. عواملی که موجب ریزش ابرو میشوند معمولا با عوامل ریزش موی سر یکسان هستند و درست مانند ریزش موی سر به محض متوجه شدن آن باید برای درمان و یا حداقل کردن ریزش آن اقدام کنید. برای درمان این مشکل روشهای زیادی وجود دارد و همگی وابسته به علت ریزش هستند، این علت‌های ریزش ابرو عبارت‌اند از:

یکسان بودن دلایل ریز موی ابرو و سر و نمونه ابرو ریخته شده یک خانم و اصلاح آن با میروبلیدینگ

1. بیماریهای پوستی عامل ریزش ابرو

پوست میتواند در نگهداری فولیکول مو بسیار تاثیر گذار باشد و جلوی ریزش مو و ابرو را بگیرد و بلعکس یعنی بیماریهای پوستی بسیار زیادی وجود دارد که عامل ریزش ابروها هستند و  حتی این بیماریهای پوستی میتواند سر منشا استرسی نیز داشته باشند. از درامیتهای پوستی میتوان: اتوپیک، پسوریازیس و پدیده تلوژن افلوریم را نام برد. خالهایی که درمیان ابرو ها قرار دارند هم در بعضی مواقع موجب ریزش آنها هستند. بیماری تلوژن افلوریم در بدن موجب ریزش ساقه مو میشود که سر منشا اصلی آن میتواند استرس باشد.

2. بیماریهای داخلی

بیماریهای وجود دارد که به اجزای درونی بدن انسان مرتبط میشوند و آنها هم در ریزش ابرو و مو تاثیر میگذارند برای مثال بیماریهایی  مانند تغییرات هورمونی داخل بدن، بیماریهایی که سر منشا عفونی دارند، کسانی که دچار کم خون و کمبود آهن هستند و کسانی که دچار مشکلات تیروئیدی میشوند هم ریزش  مو را به مراتب تجربه میکنند. تیروئید یکی از اجزای داخلی بدن است که اگر کار آن به صورت منظم در بدن انجام نشود باعث ریزش مو میشود. زمانی که تیروئید نا منظم کار میکند در اصطلاح یا دچار کم کاری تیروئید هستید و یا دچار پر کاری تیروئید هستید که هر دوی آن باعث ریزش مو و ابرو میشود که البته عمده تاثیر تیروئید بر روی موی سر است و کمتر دیده شده است که ریزش ابرو بخاطر تیروئید باشد. دکتر برای آن که از منظم کار کردن تیروئید شما مطمئن شود یک آزمایش مخصوص تجویز میکند و با دیدن نتیجه آزمایش میتواند نظر و تشخیص نهایی خود را ارائه  دهد. موهایی که به دلیل کم کاری و یا پرکاری تیروئید میریزند معمولا  در یک سوم خارجی دچار نازکی میشوند.

3. رژیم غذایی

رژیم غذایی و عادتهایی غذایی هر فرد در رشد نگهداری موی  سر و ابروها بسیار تاثیر گذار است. تمام مواد غذایی که مصرف آنها از ریزش موی ابرو جلوگیری میکند به شرح زیر هستند:

پروتئینی که در حبوبات یافت میشود بسیار بالا است و ارزش غذایی بالایی دارند. حبوبات به خصوص عدس و لوبیا از روی، بیوتین و آهن بالایی برخوردار هستند که همگی برای رشد مو و جلوگیری از شکنندگی مو بسیار مناسب هستند.

تخم مرغ سرشار از ویتامین B12  است و همچنین ماده بیوتین بالایی در ان وجود دارد به همین دلیل ارزش غذایی آن بسیار بالاست و برای رشد موی ابرو بسیار مناسب است.

گوشت و مرغ  هم که پروتئین بالایی دارند و برای بدن و رشد مو مورد نیاز است. دقت داشته باشید که رای جلوگیری از شکنندگی مو استفاده از مرغ و گوشت نیاز است.

مصرف هر نوع ماده‌ی غذایی که در آن ویتامین E   داشته باشد برای رشد موی ابرو مناسب است و لازم به ذکر است که ویتامین E  یک منبع آنتی اکسیدان میباشد.

استفاده از مواد غذایی که حاوی امگا 3  و امگا 6  هستند را باید در رژیم غذایی خود قرار دهید زیرا این اسیدهای چرب  برای رشد مو در بدن بسیار مفید هستند که تاثیر آنها بر موی ابرو نیز وارد است.

مصرف آب به میزان کافی در طول روز بسیار مفید است و توجه داشته باشید حداقل 8 لیوان در طول شبانه روز آب برای بدن انسان مورد نیاز است.

تاثیر داروهای روانپزشکی بر ریزش موی ابرو

4. مصرف داروهای خاص

افراد مختلف ممکن است هر کدام به دلایل مختلفی از داروهای خاصی استفاده کنند که در ریزش موی ابرو تاثیر گذار خواهند بود. بعضی از افراد به دنبال کاهش وزن هستند و از داروهای کاهش وزن مانند: سیوترامین، اورلیستات و … استفاده میکنند. بعضی دیگر داروهای ضد التهاب مانند ناپروکسن استفاده میکنند و بعضی دیگر برای جلوگیری از تشنج از داروهایی مانند فنی توئین استفاده میکنند. داروهایی که زمینه روانپزشکی دارند هم تاثیر زیادی بر افزایش  ریزش موی ابری انسان دارند. توجه داشته باشید اگر داروی خاصی استفاده میکنید و بعد از استفاده از آن متوجه ریزش موی خود و ابروی خود میشوید بلا فاصله  آن را با پزشک خود در میان بگذارید که در صورت امکان نوع دارو را برای شما عوض کند.

5. شیمی درمانی

بیمارانی که با سرطان دست و پنجه نرم میکنند و تحت درمان شیمی درمانی قرار میگیرند هم، ممکن است دچار از دست دادن  موهای ابروی خود شوند. سرطانهای پوستی scc  و bcc نیز از عوامل تاثیر گذار بر  ریزش ابرو هستند.

6. عفونت

عفونت‌ها به طور کلی برای فولیکول مو بسیار مضر هستند. این عفونتها ساقه ابرو را تحت تاثیر قرار داده و باعث ریزش موی آن میشود. عفونت هر فرد میتواند متفاوت باشد  و جزء یکی از دسته‌های عفونت قارچی، شپش و یا بیماری هانسن باشد. عفونت قارچی بیشتر از ابرو در پوست سر یافت میشود و باعث ریزش موی سر است. زمانی که شپش در ابرو موجود باشد باعث خارش بسیار زیاد آن میشود که در نهایت موجب خراشیدن و کنده شدن ابرو میشود. زمانی که به بیماری هانسن دچار میشوید ابروهای شما بسیار نازک و در نهایت میریزد.

7. حساسیت­ها

عامل اصلی ایجاد حساسیت آرایش بیش از حد میباشد یعنی در اثر استفاده زیاد و مکرر از مواد آرایشی میتواند زمینه‌هاس حساسیت در فرد ایجاد شود و این موضوع در میان افرادی که از مواد آرایشی غیر بهداشتی و غیر مرغوب استفاده میکنند بیشتر به چشم میخورد. به طور کلی حساسیت میتواند موجب ریزش ابرو شود.

8. عوامل فیزیکی

منظور از عوامل فیزیکی عوامل بیرونی است که بر ابرو تاثیر میگذارند، این عوامل میتواند از برجای ماندن جای زخم تا برداشتن زیاد ابرو و استفاده از مواد شیمیایی باشد.  حتی کسانی هستند که بر اثر استرس و بیماریهای روانی که دارند موی ابروی خود را میکنند و براثر تکرار بیش از حد فولیکول موی ابرو در آن ناحیه برای همیشه از بین میرود.

9. بالا رفتن سن فرد

هرچه سن بالاتر میرود در اثر عوامل مختلف رشد کم میشود و هم از ابرو میریزد که امری طبیعی است. مراقبتهایی  وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید از ریزش ابرو جلوگیری کنید و یا حتی الامکان آن را کمتر کنید. بانوان باید توجه داشته باشند که کمتر از مواد آرایشی استفاده کنند و هنگام اصلاح ابروهایشان عمل اصلاح را با استفاده از تیغ انجام دهند زیرا همانطور که گفته شد کندن ابرو موجب ضعیف شدن فولیکول ابرو میشود و در نهایت ابروها دچار ریزش برای همیشه میشوند زیرا دیگر در آن ناحیه فولیکولی وجود نخواهد داشت. استفاده از موچین نیز موجب کم پشت شدن ابروی افراد میشود و ممکن است به مرور موجب از بین رفتن ابروهای فرد شود.

درمان ریزش ابرو

درمان ریزش ایرو وابسته به دلیل ریزش آن است و پس از  تشخیص دلیل ریزش ابرو میتوان درمانهای مختلفی را برای ریزش ابرو به کار گرفت و یا ابروی ریخته شده را جبران کرد.  افرادی که ابروی خود را از دست داده‌اند و یا دچار ریزش ایرو به طور کامل شدده‌اند یکی از بهترین درمانهایی که برای جبران آن میتوانند به کار بگیرند به کار گیری روش کاشت ابرو است. کسانی که تحت درمان پیوند ابرو قرار میگیرند  معمولا به دلیل وجود مشکلات داخلی در بدن آنها دچار ریزش ابرو میشوند و از همین رو ابتدا باید به درمان مشکلات خود بپردازند و پس از درمان آماده برای جراحی پیوند ابرو میشوند.

اما راه دیگری برای این مشکل وجود دارد آن هم استفاده از تکنیک های مختلف تاتو برای ابروهای ریخته شده و کم پشت شده. امروزه روش‌های بسیار عالی مانند میکروپیگمنتیشن ابرو و میکروبلیدینک ابرو به وجود آمده است که میتواند هاشورهایی بسیار نازک و زیبا هم جهت و شبیه به ابروی طبیعی شما بر روی ناحیه ابرو ایجاد کند تا زیبایی از دست رفته ب شما بازگردد.

مقاله هاشور ابرو سه بعدی را ازدست ندهید.

آنچه باید در مورد ریزش ابرو و درمان آن بدانید آن است که ریزش ابرو درست مانند ریزش مو میتواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد که اتفاقا ریزش موی ابرو دقیقا با ریزش موی سر میتوانند از یک مشکل نشات بگیرند البته ممکن است دچار ریزش موی سر باشید و برای ابروهایتان مشکلی پیش نیامده باشد و یا بالعکس دچار ریزش ابرو شده باشید و موی سر شما ریزشی نداشته باشد به همین دلیل است که به شما توصیه پیشگیری بهتر از درمان را میکنیم. اگر متوجه نازک شدن ابروی خود شدید یا شاهد ریزش آن و پر نشدن جای ابروی ریخته شده هستید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بتواند با تشخیص علت ریزش به درمان آن بپردازد. اگر هم دچار ریزش کلی و دائمی ابرو شدید هم از درمانهای دیگری مستوانید بهره مند شوید. روشهای خانگی بسیاری هستند که برای تقویت ابرو بسیار مناسب هستند اما نیازمند مدت زمان بسیار زیادی هستند اما اگر ریزش ابرو ندارید به شما توصیه میشود برای جلوگیری از ریزش و تقویت ابروی خود این روشهای خانگی را به کار ببندیدتا از ایجاد این مشکل پیشگیری کنید.   ریزش ابروی شما میتواند بر اثر کم بودن مواد معدنی، ویتامینها و پروتئینها که اساس رشد مو در بدن هستند باشد و تیروئید و بیماریهای پوستی و حتی بیماریهای روده‌ای نیز میتواند از دلایل اصلی ریزش ابرو باشند. آزمایشهای مختلقی برای تعیین میزان پروتئین، ویتامینهای مورد  نیاز برای رشد مو، نحوه فعالیت غده تیروئید در بدن شما و … وجود دارد که پزشک با دیدن جواب آزمایش میتواند به طور قطعی نظر بدهد و داروی مورد نیاز برای تقویت میزان رشد مو در بدن شما تجویز کند. ویتامین A، E  ، B12 و امگا3 ،  امگا6 ، مصرف آب به میزان کافی برای رشد و حفظ موها بسیار مفید هستند. توجه داشته باشید برخی به طور ارثی دچار کم مویی هستند یعنی از همان ابتدا تولد آنها موی زیادی در بدن آنها وجود ندارد. هیپوتریکوز  نام بیماری این دسته از افراد است. عوامل ارثی میتواند در طول مدت زندگی بروز دهد یعنی ریزش ابرو و مو به تدریج اتفاق بیافتد و باید توجه داشته باشید که جراحی پیوند ابرو که برای کسانی دچار ریزش دائمی ابرو شده اند مناسب است اما مستلزم صرف هزینه بسیار زیادی است که ما استفاده از روش‌های سالن‌های زیبایی و پیگمنترها را برای شما توصیه میکنیم. سایر کسانی که بر اثر عوامل ارثی دچار ریزش ابرو میشوند باید بدانند که درمان درست و قطعی برای آن وجود ندارد و فقط میتوانند از زمانی که متوجه ریزش ابرو میشوند آن را کنترل و کمتر کنند. برای کسانی که عوامل داخلی بر آنها تاثیر گذار است میتوانند با درمان دلیل آن ریزش ابرو را نیز متوقف کنند. روشهای خانگی هم برای تقویت فولیکول و یا ساقه ابرو بسیار مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02126230193