روش های پاکسازی پوست و فواید آن

روش های پاکسازی پوست و فواید آن

پوست یکی از ارکان مهم در دیدار اولیه با افراد است. همانطور که میدانید زیر سازی تمام زیبایی ها پوست افراد است بدین صورت که پوست اگر تمیز و زیبا نباشد زیبایی چشم و ابروی فرد نمایان نخواهد شد. امروزه اغلب افراد به پاکسازی و تمیزسازی پوست خود میپردازند و تقریبا موضوعی جا افتاده در جامعه ما شده است. پاکسازی پوست از مواردی است که امروزه توسط بیوتی بلاگرها به مردم بسیار توصیه میشود و به دلیل تاثیر مثبتی که بر روی ذهن افراد دارند آنها را به مراجعه به مراکز زیبایی جهت انجام پاکسازی ترغیب میکنند. پاکسازی پوست در مراکز زیبایی درمانی و سالن های زیبایی انجام میشود که هر یک از این موارد میتواند در درجه خود بهترین کیفیت را ارائه دهد. دقت کنید که باید پاکسازی پوست به صورتی انجام شود کاملا اصولی و صحیح باشد تا به پوست آسیب جدی نرساند.

طبیعی است که در حال حاضر با آلودگی هایی که در هوا وجود دارد همه افراد نیاز به پاکسازی صورت دارند تا پوست هایشان نفس کشیده و از این آلودگی هوا و مواد آرایشی  رها شوند. غدد چربی که در پوست وجود دازند مسئولیت ترشح چربی را بر عهده دارند. این ترشحات میتوانند از طریق مجاری که به سطح پوست راه پیدا میکنند انجام شده و باعث مرطوب کردن سطح پوست افراد میشود. سلول های مرده، ذره های غبار و هرگونه آلئدگی که در سطح پوست وجود دارد را به خوبی حل میکنند.  غبار و گردی که در آلودگی های محیطی وجود دارد با ترکیب شدن با چربی های پوست افراد باعث مسدود شدن مجاری خروجی سبوم یا همان چربی شده و در راستای این اتفاق پوست انسان کدر میشود و میزان شفافیت و شادابی پوست به مرور از بین خواهد رفت.   اگر میخواهید این مشکلی که به وجود می آید را اصلاح کنید باید پوست خود را به صورت مرتب با آب و پاکننده هایی که مناسب پوست شما هستند  پاکسازی کنید. البته یک موردی که میتواند  تاثیر منفی روی پوست را دو چندان کند استفاده از مواد آرایشی است که دارای چربی بسیار بالایی هستند مانند کرم پودر ها و مواد آرایشی. در صورت استفاده از این محصولات نیز فراموش نکنید باید هر چند وقت یکبار به صورت روتین پاکسازی پوست خود را انجام دهید و از اسکراب هایی که مناسب پوست شما هستند استفاده کنید. اسکراب صورت باید کمی روی پوست صورت ماساژ داده شود تا آلودگی ها از بین برود. با ما همراه باشید تا در این مقاله هر آنچه باید در رابطه با پاکسازی پوست و فواید آن بدانید را برایتان شرح دهیم

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سرفصل های زیر ارائه میگردد:

کمی با پاکسازی پوست آشنا شوید.

منظور از واژه پاکسازی پوست جهت توصیف یکسری فرآیند های ترکیباتی از روش های مراقبت از پوست است که با سه هدف دنبال میشود که هر هدف برای خود میتواند فایده ها و مزایای خاص خود را داشته باشد.

 • اگزفولیشن یا همان برداشتن سلول های مرده
 • پاکسازی پوست صورت از هرگونه آلودگی، چربی و مواد اضافه و مضر برای پوست
 • کمک کردن به تغذیه، بهبود خونرسانی و آبرسانی بسیار با کیفیت پوست صورت

حال میخواهیم به بررسی هر یک از اهداف بالا بپردازیم:

 • اگزفولیشن یا همان برداشتن سلول های مرده:

طبیعی است که در صورت هر فردی سطح پوست از لایه های شاخی یا سلول های مرده تشکیل شده باشد. سلول هایی که نامبرده شد در بخش سطحی بخش اپی درم پوست قرار گرفته است. جالب است بدانید وظیفه سلول های شاخی حفاظت از پوست بدن افراد است و در واقع این سلول ها در خط دفاعی بدن در مقابل هر گونه عامل بیماری زا قرار میگیرند. هر  30 روز یکبار بدن به صورت طبیعی تمام سلول های شاخی را حذف کرده و سلول های جدیدی برای جایگزینی از آنها تولید میکند اما گاهی این سلولهایی که در واقع سلول مرده به حساب می آیند بر روی پوست صورت تجمع کرده و با استفاده از روش اگزفولیشن میتوانید سلول های مرده را از روی پوست پاک کرده و پوستی شاداب تر و درخشنده تر را داشته باشید.

مطالعه مقاله پلاژن تراپی چیست در مجله زیبایی آکادمی تاترو را نیز به شما پیشنهاد میکنیم.

دقت کنید که اگر مشکل اگزفولیشن به صورت صحیحی انجام نشود و رفع نشود موجب ایجاد التهاب بر روی پوست افراد میشود. این مشکل در گذشته نیز وجود داشته است و افراد پوست خود را به وسیله کیسه و سفید آب میسابیدند و پس از آنکه صورت آنها قرمز میشد تصور میکردند صورتشان گل انداخته و خوشحال میشدند اما در واقع قرمز شدن پوست صورت آنها نشان بر التهاب پوست آنها بود  و باعث میشد روند پیری پوست آنها سریعتر طی شود و علائم پیری در صورت آنها زودتر نشان داده شود. چروک های عمیقی که بر روی صورت آنها ایجاد میشد از عوارض استفاده از کیسه بود. پس نتیجه میگیریم هدف از اگزفولیشن این است که سلول های مرده اضافه را از روی پوست برداشته  و التهاب پوستی را از بین ببرد.

نمونه قبل و بعد از لایه برداری پوست جوش دار
 • پاکسازی پوست صورت از هرگونه آلودگی، چربی و مواد اضافه و مضر برای پوست

به صورت طبیعی بر روی پوست صورت چربی وجود دارد که وظیفه آنها حفظ میزان رطوبت پوست انسان است. این چربی ها خاصیتی ضد میکروبی دارند. البته برخی از افراد هستند که دارای چربی پوست بسیار بالایی هستند بدین صورت که دیگر منافذ پوستی آنها بسته شده است و به همین دلیل آکنه و جوش بسیار زیادی در چهره آنها نمایان میشود. با استفاده از پاکسازی پوست میتوانید هرگونه چربی اضافه بر پوست خود را از بین برده و راه نفس کشیدن را برای پوست خود باز کنید. و البته الودگی ها و آلاینده هایی که روزانه همه ما با آنها در تماس هستیم بر روی پوست صورت نشسته و موجب بسته شدن منافذ پوست و ایجاد التهاب میشوند. برخی از افراد از محصولات پاکسازی پوست استفاده میکنند که اغلب در استفاده از آن برای حذف چربی اضافه پوست افراط میکنند و همین برای آنها مضر است زیرا برخی چربی ها برای سلامت پوست مفید است  و استفاده بیش از اندازه و نا مناسب اسکراب و و لایه بردار باعث میشود پوست شما آسیب های جدی دیده و کمکی به شما نخواهد کرد. بهتر است جهت انجام اسکراب پوشت و پاکسازی فقط به متخصصین این حوزه مراجعه کنید تا با مهارت و تخصص کافی به پوشت شما شادابی خاصی ببخشند.

خدمات فیشیال پوست آکادمی تاترو را از دست ندهید.

 • کمک کردن به تغذیه، بهبود خونرسانی و آبرسانی بسیار با کیفیت پوست صورت

روش های مختلفی برای پاکسازی پوست صورت وجود دارد مانند بخور دادن و ماساژ صورت که میزان خونرسانی در پوست را افزایش میدهد  و موجب آزاد  سازی هرگونه عامل ضد التهابی و ضد پیری میشود. این مرحله تمامی سلول های مضر برای پوست را از بین برده و شادابی پوست شما را تضمین میکند. برخی لوسیون ها و کرم ها هستند که در مراحل مختلف پاکسازی پوست از آنها استفاده میشود و این مواد میتواند وظیفه آبرسانی، تغذیه پوست و ویتامین رسانی را بر عهده داشته باشد. با استفاده از این مواد وپوست روحی تازه یافته و بافت، رنگ و قوام پوست بالاتر میرود .

آشنایی با راهکارهای مراقبت از پوست

بهتر است به صورت روتین نیز در زندگی روزمره خود یکسری مراقبت های پوستی را انجام دهید تا مدت زمان زیادی از سالیان زندگی خود دارای پوست شاداب و درخشان باشید. در ادامه لیستی از مراقبت های پوستی را برای شما شرح میدهیم:

 • استفاده از آب داغ ممنوع است: برای شست و شوی صورت خود از آب ولرم استفاده کنید. دقت داشته باشید استفاده از آب داغ موجب ایجاد التهاب در پوست شما و موجب تحریک پوست شما میشود. آب سرد نیز خاصیت های نرم کنندگی و شادابی که در آب ولرم وجود دارد را ندارد. پس بهتر است همیشه برای شستن صورت خود از آب ولرم استفاده نمائید.
 • با دقت کافی از ابزار و مواد برای روتین پوستی خود استفاده نمائید: محصولاتی که ساخته میشود طبق نوع پوست ساخته میشود و باید افراد بر اساس نوع پوستی خود از کرم ها مخصوص استفاده نمایند. اما توصیه میشود ژل های پاکسازی بهترین اثر را بر روی پوست صورت دارند تا کرم های پاکسازی صورت.
 • صورت خود را دو بار پاکسازی کنید: در صورتی که همیشه ارایش دارید یا در محیط هایی که الوده هستند  کار میکنید بهتر است روزی دو مرتبه پاکسازی کنید تا چربی پوست شما تنظیم شود. دفعه اول جهت پاک کردن مواد آرایشی از روی پوست صورت خود و دفعه دوم برای از بین بردن سلول های مرده ای که روی پوست قرار دارند.
 • نگرانی بابت پاک کننده های اسیدی  نداشته باشید. استفاده از این نوع پاک کننده ها موجب لایه برداری و پاک کردن پوست شما میشود و همچنین رنگ پوست آنها تغییر کرده و یکدست میشوند. محصولاتی را انتخاب کنید که بتوانید در استفاده های روزمره آن را مصرف کنید.
نمونه قبل و بعداز فیشیال پوست صورت یک خانم

شناخت انواع پوست برای پاکسازی پوست

بهتر است پیش از پاکسازی پوست انواع پوست را بشناسید در ادامه انواع پوست را برای شما شرح میدهیم:

 • پوست خشک: پوست هایی که نازک هستند گاهی ممکن است ترک دار، زبر یا فلس باشند. دارای درخشندگی خاصی نیستند و ممکن است بسیار سخت بتوانید روزنه ای روی پوست مشاهده کنید.
 • پوست چرب: در این نوع پوست دارای سطحی صاف، صیقلی و جلا داده شده است مخصوصا در بخش پیشانی ، بینی و چانه زیبایی خاصی دیده میشود. میزان چربی که که روی پوست بیش از حد باشد میتوانید با لمس کردن پوست صورت آن را حس کنید و منافذ کاملا آشکار هستند.
 • پوست نرمال: این نوع پوست بین پوست خشک و پوست چرب قرار دارد که در واقغ نرم و مطلوب بودن آن نرمال است و منافذی که روی پوست وجود دارد آنقدر بزرگ نیست.
 • پوست ترکیبی و مختلط: این نوع پوست تقریبا شبیه به پوست های نرمال هستند که در ناحیه های پیشانی، بینی و چانه فرد چربی پوست بیشتر است.

نکاتی که باید در این بخش به آن دقت شود:

 1. برای آنکه نوع پوست تشخیص داده شود باید پوست خود را به خوبی تمیز کنید.
 2. پاکسازی عمیق باید حداکثر یکبار در هفته انجام شود که بهتر است به مرازک زیبایی جهت انجام آن مراجعه کنید.
 3. پاکسازی بسته به نوع پوست هر فرد متفاوت است و هرگز سرخود پاکسازی پوست خود را انجام ندهید تا آسیبی به پوست خود نرسانید.

6 دلیل خشک شدن پوست صورت

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آید که چرا برخی از افراد دارای پوست های بسیار خشک هستند؟ با ما باشید تا در ادامه مقاله دلایل خشک شدن پوست را برای شما شرح دهیم:

 1. قرار گرفتن برای مدت زمان بسیار طولانی در محیط هایی با آب و هوای بسیار خشک
 2. قرار گرفتن در معرض جریان باد بسیار شدید
 3. قرار گرفتن در آب و هوای بسیار سرد
 4. قرار گرفتن برای مدت زمان طول در محیطی که به دستگاه تهویه مجهز بوده است .
 5. شست و شوی بالای صورت، هنگامی که صورت خود را بی از حد بشوئید چربی محافظ پوست صورت شما از بین میرود و به همین علت پوست شما خشک میشود.
 6. در صورتی که از فرآورده‌های شوینده بدون دستکش مانند مایع ظرفشویی، مایع لباسشویی یا … استفاده نمائید پوست صورت شما خشک میشود.

پاکسازی پوست چگونه انجام میشود؟

هنگامی که مراکز زیبایی برای انجام پاکسازی مراجعه میکنید ابتدا با استفاده از هدبند یکبار مصرف موهای شما را جمع میکنند سپس با استفاده از یک پنبه پاک کننده را به صورت کاملا دورانی بر روی پوست صورت شما مساژ میدهند. سپس با استفاده از یک اسفنج خیس پوست را تمیز کرده و خشک میکنند و با استفاده از تونر تمام صورت شما را به جز دور چشم هایتان پاک میکنند. جهت پاک کردن دور چشم شما با استفاده از پد مخصوص دور چشم آن را پاک کرده و یک پد روی چشمان شما قرار داده میشود تا پس از چند ثانیه به آرامی به سمت بیرون چشم شما پد کشیده شود. با استفاده از اسکراب یا پیلینگ بسته به نوع پوست شما لایه برداری انجام میشود سپس آبرسانی صورت انجام میشود. اگر پوست شما چرب باشد از بخور یا ماسک ذغال نیز استفاده خواهد شد. در نهایت با استفاده از ویتامینه و آبرسان عملیات ماساژ صورت را انجام داده و یک ماسک روی صورت شما قرار میدهند. بهتر است پس از پاکسازی پوست صورت با توجه به نوع پوست از کرم ضد آفتاب و آبرسان استفاده نمائید.

2 thoughts on “روش های پاکسازی پوست و فواید آن

 1. سونیا سلیمی says:

  سلام وقتتون به خیر و خسته نباشی گلم
  راستش من همه مشکلم با دون دون های سیاه رو ی بینی ام هست چند بار هم پاکسازی پوست انجام دادم ولی باز اینا بعد چند روز میان باید چیکار کنم؟
  درمان دائمی نداره؟
  پاکسازی پوست چقدر موثره تو درمانش؟

  • خاطره صفاوردی says:

   سلام عزیزم سلامت باشید
   اینها الودگی هستش ماهی یکبار باید پاکسازی پوست انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02126230193