مراقبتهای قبل و بعد از تاتو لب

مراقبت های تاتو لب

زمانی که لبها برای اصلاح رنگ لب یا اصلاح فرم لب تاتو میشوند برای بعداز تاتو باید یک سری از مراقبت‌ها را مد نظر قرار دهید تا با رعایت این مراقبتها از بروز یکسری مشکلات جلوگیری کنید و همچنین برای ماندگاری بیشتر رنگ تاتو لب شما نیز مراقبت از آن تاثیر بسیار زیادی دارد. البته برای ماندگاری و دوام طولانی مدت تاتو لب میزان مرغوب بودن رنگی که توسط پیگمنتر استفاده میشود به اندازه مراقبت‌های بعد از تاتو لب تاثیر گذار خواهد بود.

مراقبتهای بعد از تاتو لب

مراقبت‌هایی که برای بعد از انجام تاتو لب لازم است را در این بخش برای شما توضیح میدهیم و امیدواریم که همه موارد برای شما کار آمد باشند و با رعایت آن تاثیرات مثبت را دریافت کنید:

 1. برای آنکه در پوست لبتان شاهد زیبایی و طراوت بیشتری باشید میتوانید با انجام یک فرآیند در شبها درخشندگی آن را بیشتر کنید.  استفاده از ویتامین E نه تنها برای ترمیم پوست لب تاتو شده شما مفید است بلکه باعث درخشندگی بیشتر پوست لب نیز میشود.
 2. پس از اتمام تاتو لب، شست و شو و حمام کردن به مدت  72 ساعت ممنوعیت دارد و برای تمیز کردن لبها میتوانید از دستمال‌های مرطوب استفاده کنید. توجه داشته باشید در این مدت حتی آب خالی هم نباید به پوست لب برسد.
 3. در هفته اول انجام تاتو لب باید از پماد ویتامین آ استفاده کنید و برای مالش این پماد بر روی لب‌ها از گوش پاک‌کن تمیز استفاده کنید و حتما این عمل را روزانه 3 مرتبه تکرار داشته باشید.
 4. از عواملی که باعث تحریک پوست لب میشوند مثل خاراندن پوست لب و یا کندن پوست لب پرهیز کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.
 5. بای شست شوی لبها‌ی تاتو شده بعد  از گذشت 72 ساعتی که ذکر شده بود میتوانید از صابون بچه استفاده کنید به صورتی که فرآیند شست وشو و خشک کردن همگی نرم و به آرامی انجام شود.
 6. بعد از انجام تاتو لب تا زمان بهبودی باید مراقب باشید که در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید.
 7. بعد از انجام تاتو لب سونا و استخر به مدت حداقل یک هفته ممنوع است .
 8. تا زمان بهبودی کامل پوست لب و اتمام لایه برداری پوست از زدن رژ لب بپرهیزید.
 9. برای پاک کردن آرایش لب‌های خود از یک پنبه تمیز و کمی روغن بچه کمک بگیرید.

مراقبت‌های قبل از تاتو لب

 همانطور که در مورد مراقبتهای بعد از تاتو لب برای شما صحبت کردیم باید بدانید اقداماتی برای قبل از انجام تاتو لب نیاز است تا رعایت کنید. این اقدامات را تحت قالب مراقبتهای قبل از تاتو در اختیار شما قرار میدهیم و امیدواریم با رعایت این مراقبت‌ها شاهد تاثیرات مثبت آن باشید. این موارد شامل اقدامات زیر میشوند:

 1. زمانی که برای انجام تاتو اقدام میکنید باید از چند ساعت قبل از نوشیدنی و مشتقات کافئین دار استفاده نکرده باشید. این مشتقات کافئینی بیشتر شامل: چایی، قهوه و… هستند.
 2. قبل از انجام تاتو لب نباید در معرض قرار گرفتن یا تابیدن اشعه uv  یا همان اشعه ماورای بنفش که برای برنزه کردن پوست در مقابل این اشعه‌ها قرار میگیرند باشید.
 3. 3.        قبل از اقدام به تاتو لب باید از یک سری اقدامات مثل لایه برداری پوست و حتی استفاده از کرم پودرهای لایه بردار و میکرودرم به شدت بپرهیزید.
 4. داروهایی که ممکن است موجب حساسیت در پوست انسان شوند قبل از اقدام به تاتو لب نباید استفاده شوند.
 5. اگر قصد انجام تاتو لب دارید و لب‌های شما تبخال داشته است برای اقدام به تاتو لب باید از 5 روز قبل از قرص‌های ضد تبخال استفاده کنید. این قرص‌ ضد تبخال باید از 5 روز قبل از تاتو لب تا 3 روز بعد از تاتو لب هر 8 ساعت مرتب استفاده شوند. این قرص ضد تبخال به نام آسیکلوویر را از داروخانه تهیه کنید.
 6. اگر از حساسیت فصلی برخوردار هستید و هنوز حساسیت شما خاموش نشده است قبل از اقدام به تاتو لب از قرص‌های ضد حساسیت مثل سیتریزین استفاده کنید تا موجب کنترل کردن حساسیت شما باشد.

عوارض بعد از تاتو لب

اگر مراقبتهایی که برای قبل از تاتو لب و بعد از انجام تاتو لب را جدی بگیرید و به صورت منظم آنها را انجام دهید درصد بسیار زیادی از عوارض احتمالی  کم میشوند و برای شما اتفاق نمی افتند. اما در موارد کمی هم با انجام و رعایت این اقدامات دچار مشکلات و یا عوارضی مانند:  ورم لب بعد از تاتو، تبخال لب بعد از تاتو، عفونت لب بعد از تاتو، رنگ نگرفتن لب بعد از تاتو، واکنش‌های آلرژیکی مختلف، ایجاد خارش و زخم در پوست لب، و در صورت تمیز و استریل نبودن وسایل انتقال بیماری‌های عفونی و خاصی مانند بیماری‌های ایدز و هپاتیت و… شوید.

مراجعه به یک مرکز زیبایی معتبر چه تاثیری در تاتو لب دارد؟

توصیه ما به شما برای انجام اقدامات خاصی مانند تاتو لب این است که به یک مرکز زیبایی معتبر مراجعه کنید زیرا مراجعه به یک مرکز زیبایی معتبر در روند تاتو لب شما تاثیراتی دارد. در مراکز زیبایی معتبر مهمترین چیزی که نمایان است استفاده این مراکز از تکنسین‌های مجرب و با تجربه است. زمانی که تاتو لب شما را یک تکنسین با تجربه انجام دهد میتواند کاری بدون عیب و نقص درست مطابق سلیقه شخصی شما انجا دهد. دومین موردی که بسیار حائز اهمیت است مراکز معتبر زیبایی نه تنها  پرسنل با تجربه و بهداشتی را به کار میگیرند بلکه از لوازم بهداشتی و مکان بهداشتی جهت اقدامات زیبایی استفاده میکنند و همین موجب کم شدن احتمال انتقال بیماری‌های عفونی و ایدز و هپاتیت میشوند. سومین مزیتی که در مراجعه به مراکز معتبر است، استفاده این مراکز از جدیدترین و به روز‌ترین متدهای آرایشی جهت آسیب کمتر به پوست و استفاده از مواد اولیه و رنگهای بهداشتی و معتبر که بیشترین ماندگاری را در پوست شما دارد است.

 تبخال بعد از تاتو لب چیست؟

یک حمله ویروسی را در نظر بگیرید ممکن است که در تمامی نقاط بدن رخ بدهد اما شایع ترین این حمله ویروسی  بر روی لب مشاهده میشود و  به این حمله ویروسی تبخال گفته میشود. ابتدا زمانی که به اصطلاح بر روی لب تبخال زده میشود به شکل یک زخم است و با گذشت زمان دردناک و عفونی میشود. این حمله ویروسی بعد از تاتو لب بسیار شایع است و یکی از دلایل بروز آن اهمیت ندادن به مراقبتهایی است که برای شما گفتیم اما در هر صورت با مراقبتها یی که گفته شد و استفاده از قرص اسیکلوویور خوب میشود اما اگر پروسه درمان این تبخال طولانی شد و یا شاهد بهبودی آن نبودید با مراجعه به پزشک و درمیان گذاشتن موضوع اقدامات درمانی را شروع کنید.

در صورت عدم بهبودی عفونت در لب بعد از انجام تاتو چه کاری باید انجام داد؟

در صورت عدم رعایت مراقبتهای گفته شده و یا در صورت عوامل دیگر ممکن است لب بعد از تاتو عفونت کند و همانطور که میدانید بدترین عارضه بعد از تاتو لب همین ایجاد عفونت در لب است. در صورت مشاهده عفونت در لب قبل از زیاد شدن عفونت هر چه سریعتر تحت درمان پزشک قرار بگیرید تا هر چه زودتر بهبود پیدا کنید.

ورم و درد تاتو لب تا چند روز طبیعی است؟

همانطور که قبلتر گفته شد برای کنترل و کم کردن درد ناشی از تاتو و التهاب و ورمی که  بعد از انجام تاتو بروز میدهد یک سری مراقبتهایی باعث کم شدن آن میشود اما اگر قرمزی پوست لب، و ورم بیشتر شد و همچنین تا 3 روز بعد درد لب بیشتر شد باید به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید . معمولا ورم و درد از 24 ساعت بعد شروع به کم شدن میشود و یا از بین میرود اما بعد از 72 ساعت طبیعی نیست.

نمونه تاتو لب به رنگ قرمز

عوامل موثر بر عدم رنگ پذیری لب

کسانی که برای انجام تاتو تصمیم میگیرند میتوانند با مشکلاتی همچون عدم رنگ پذیری پوست لبشان مواجه شوند. این عدم رنگ پذیری پوست لب میتوانند بر اثر دلایل  یا عوامل زیر باشد:

 1. یکی از موارد مهمی که میتوان با آن مواجه بود عدم مهارت کافی تکنسین تاتو است که میتواند موجب عدم رنگ پذیری لب شود. یعنی استفاده از موادی بیحسی زیاد در انجام تاتو، استفاد از رنگ و یا مواد غیر استاندارد در انجام تاتو، ایجاد فشار زیاد یا کمی بر روی پوست لب و … میتواند تاثیر گذار باشد.
 2. عدم رعایت مراقبت‌های از پوست لب که هم در مراقبتهای قبل از تاتو و هم در مراقبتهای بعد از تاتو گفته شد.
 3. 3.        استفاده از داروهای رقیق کننده خون،  انجام تاتو در زمان عادت ماهیانه و یا همزمان بودن با  زایمان و شیر دهی که معمولا انجام تاتو 4 روز بعد از عادت ماهیانه و همچنین 6 ماه بعد از زایمان و اتمام شیر دهی انجام میشود.
 4. استفاده از داروهای هورمونی که مربوط به داروهای اعصاب و ضد بارداری و داروهایی که مستقیما بر روی سیستم دفاعی بدن تاثیر گذار هستند.

عمق مناسب برای انجام تاتو

ریزش رنگ تاتو در لب هم مانند تمامی مراحل دیگر مستقیما به مهارت تکنسین تاتو  و مرکز زیبایی که مراجعه بستگی دارد. انجام مراقبتهای بعد از تاتو نیز بسیار مهم است.  اگر برای انجام تاتو عمق مناسبی برای سوزنها در نظر گرفته نشود موجب ریزش رنگ تاتو میشود. لب با توجه به نوع پوست به 2 گونه حساس و معمولی تقسیم میشوند. عمق ورود سوزن برای لب‌های حساس 5.1 است و اما برای لبهای معمولی میتواند از 2 تا 5.2 باشد.

رنگ مناسب برای تاتو لب

محصولات تاتو و رنگهای بسیار زیادی با انواع مختلف کمپانی‌های سازنده از کشورهای مختلفی در دسترس است اما ساختار کلی رنگهای مناسب برای تاتو لب به گونه‌ای است که بعضی از رنگ‌ها را میتوان برای استفاده به صورت تنها و بدون هیچگونه ترکیبی از آن استفاده کرد اما بسیاری از رنگها هستند که مطابق میل شخصی افراد باید ترکیب شوند یا رنگ مورد نظر آنها به اصطلاح ساخته شود. اما باید توجه داشته باشید این رنگها هم که ترکیب میشوند همگی رنگ‌های مناسب  و مخصوص برای استفاده در انجام تاتو میباشند. یکی از مزیت‌های مراجعه به تکنسینهای با تجربه در مراکز معتبر آرایشی همین آشنایی با رنگ شناسی  ترکیبات است. هر فرد مراجعه کننده برای تاتو لب معمولا یک رنگ بخصوص در پوست صورت و پوست لب دارد اما یک تکنسین با تجربه میتواند در مورد رنگ مناسب برای هر فرد مشاوره دهد و در نهایت ترکیبات لازم برای رسیدن به رنگ درخواستی هر فرد مشکلی ندارد. تکنسین تاتو برای رسیدن به رنگ درخواستی هر فرد ابتدا به رنگ پوست لب هر فرد توجه میکند که تیره است یا روشن است سپس ترکیبات لازم از رنگهای مختلف را آماده میکند. معمولا رنگ پوست لب شما به هر گونه‌ای که باشد برای دوام و ماندگاری بیشتر یک تا دو پرده تیره تر رنگ ساخته میشود تا در طول بهبودی و گذشت زمان از رنگ دلخواه شما کمرنگ تر نشود.

تاتو لب برای چه افرادی مناسب است؟

تمامی بانوان به طور کلی گزینه مناسبی برای انجام تاتو لب هستند اما بسیاری از افراد به دلایل مختلفی برای انجام تاتو لب اقدام میکنند که این عوامل میتوانند سر منشا پزشکی و یا زیبایی داشته باشند.

 1. بسیاری از بانوان برای انجام آرایش های روزانه که پاک میشوند زمان زیادی ندارند به همین دلیل به آرایشهای دائمی نظیر تاتو لب رو می‌آورند.برای آشنایی با تکنیک های دائمی آرایش لب از مجله زیبایی آکادمی تاترو کمک بگیرید.
 2. بسیاری از بانوان به دلیل داشتن حساسیت نسبت به مواد آرایشی به انجام تاتو لب و سایر آرایشهای دائمی مانند خط چشم دائم و تاتو ابرو و… رو می آورند.
 3. بسیاری از بانوان دیگر نیز به دلیل داشتن ناهماهنگی در لب‌ها و داشتن مشکلاتی که در تصادفات پیش می آیند و یا لب شکری هستند به انجام تاتو لب رو می‌آورند.
 4. بانوانی که پوست چرب یا لبهای خیلی تیره یا خیلی روشنی دارند برای انجام تاتو مناسب هستند.

2 thoughts on “مراقبتهای قبل و بعد از تاتو لب

 1. Nasim says:

  سلام
  خاطره جون من ماه پيش تاتو لب جاي ديگه اي انجام دادم ولي كل رنگش رفته و فقط دور لبم يه خط كمرنگ مونده بهم گفتن به خاط جنس پوستمه و هر كاري كنم بازم همين قدر ميمونه درسته؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02126230193