میکروپیگمنتیشن لب چه تفاوتی با تاتو لب دارد

میکروپیگمنتشن لب و تاتو لب

امروزه افراد زیادی طرفدار استفاده از آرایش نیمه دائمی و آرایش دائمی هستند و بیش از پیش به زیبایی خود اهمیت زیادی میدهند زیرا با توجه به افزایش مشغله‌های زندگی و افزایش بانوان شاغل زمان کمتری خانم‌ها  برای آرایش و آراسته کردن خود دارند. در گذشته افراد از تاتو برای آرایش دائمی خود استفاده میکردند اما امروزه روش‌های بسیارمدرن و زیادی برای آرایش دائمی به وجود آمده است. یکی از محبوب‌ترین بخش‌هایی از صورت که اغلب خانم‌ها به دنبال زیباسازی آن هستند بخش لب و خط لب است. در بخش زیباسازی لب‌ها روش‌ها و خدمات بسیار مختلفی وجود دارد که عبارتند از: شیدینگ لب، لب سازی، هاشور لب، رژ لب، خط لب و میکروپیگمنتیشن لب. اغلب این روش‌ها به اصلاح فرم لب و رفع عیب‌های چهره میپردازند که این اصلاح برای قرینه سازی لب و افزایش زیبایی صورت است. در بین این روش‎هایی که نام برده شد روش میکروپیشگمنتیشن لب نیز از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که در حال حاضر جایگزین تاتو لب شده است.

میکروپیگمنتیشن لب یک تکنیک کاملا مدرن است که میتوان با استفاده از آن به آرایش دائمی لب‌ها پرداخت و البته برخی از این روش برای حجیم سازی لب و قرینه کردن لب‌ها به این روش رو می‌آورند. رنگی که در این روش استفاده میشود توسط فرآیند جذب رنگدانه در سطح مشخصی از لب اتفاق میافتد. افرادی که دچار بیماری آلوپسی هستند با استفاده از روش میکروپیگمنتیشن لب میتوانند اعتماد به نفس بسیار بالایی پیدا کنند زیرا این روش تقریبا بی عارضه است و ماندگاری آن بسیار طولانی است.

روش رنگدهی و اصلاح رنگ لب و فرم لب تقریبا نیمه دائمی بوده و اگر از هر یک از روش‌ها استفاده کنید اغلب 6 ماه ماندگاری خواهد داشت و پس از گذشت این مدت باید برای ترمیم به متخصص زیبایی خود مراجعه کنید. در افزایش طول عمر و ماندگاری این روش‌ها نوع پوست متقاضی و نوع رنگی که توسط پیگمنتر استفاده میشود بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که در ابتدا از رنگ‌های پر رنگ و غلیظ استفاده کنید شانس بیشتری در طولانی کردن دوام و ماندگاری رنگ لب خود خواهید داشت.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

نمونه قبل و بعد از میکروپیگمنتشن لب

تفاوت روش میکروپیگمنتیشن لب با تاتو چیست؟

روش میکروپیگمنتیشن لب با تاتو لب دارای تفاوت‌های بسیار زیادی است. یکی از تفاوت‌های اساسی این دو روش این است که روش میکروپیگمنتیشن لب کم تهاجمی تر است زیرا از رنگدانه‌هایی استفاده میشود که مخصوص تزریق در لب است اما در روش تاتو لب از جوهر تاتو لب برای کاشت رنگ در لب متقاضی استفاده میشود که روشی تهاجمی است.

روش انجام میکروپیگمنتیشن لب چگونه است؟

هنگامی که روش میکروپیگمنتیشن لب را برای آرایش دائمی لب انتخاب کردید باید به یک مرکز زیبایی کاملا معتبر که دارای مجوز بهداشت است مراجعه کنید. یکی از عواملی که در انجام آرایش نیمه دائمی یا دائمی شما تاثیر گذار است میزان مهارت پیگمنتر شماست.

میتوانید برای آشنایی با تکنیک های دائمی آرایش لب از مجله زیبایی آکادمی تاترو کمک بگیرید.

در آغاز انجام کار باید پیگمنتر ابتدا تمامی لوازم یکبار مصرف را از بسته بندی باز کرده و لوازم دیگر را استریل کند. سپس دستکش و ماسک خود را برای جلوگیری از انتقال هرگونه باکتری بزند. سپس از اولین مرحله یعنی از بخش هفتی لب که کمی تو رفتگی دارد کار خود را با آرامش و اطمینان خاطر کافی آغاز کند. البته باید بدانید در ابتدای کار پیگمنتر خط لب متقاضی را از سمت بخش هفتی لب به سمت اناهای لب طراحی کرده و رنگ دلخواه متقاضی را به زیر پوست خط لب او تزریق میکند سپس بخش داخلی لب را با رنگ مورد نظر پر میکند و میزان پر رنگی بخش خط لب و رز لب را با توجه به سلیقه مستقاضی پر رنگ‌تر میکند.

نتیجه نهایی کار پیگمنتر بسیار در گرو میزان سرعت او در انجام کار و میزان دقت او در تزریق رنگ است. این تناسب به این صورت است که هرچه سرعت کار کمتر و با دقت‌تر کار انجام شود نتیجه بسیار مطلوب‌تری خواهید گرفت زیرا در این صورت نیاز نیست چندین بار این کار تکرار شود تا رنگ و طرح دلخواه متقاضی انجام شود. معمولا میکروپیگمنتیشن لب حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد که بهتر است در یک مرکز تخصصی زیبایی بسیار معتبر برای جلوگیری از خطرات احتمالی انجام شود.

استفاده از روش میکروپیگمنتیشن لب دارای مزیت طول درمان بسیار کوتاه است بدین صورت که فرد میتواند پس از انجام میکروپیگمنتیشن لب بلافاصله به منزل خود مراجعه کند و اصلا در طول انجام کار دردی حس نخواهد کرد. پیش از انجام میکروپیگمنتیشن لب باید با استفاده از یک بی حسی موضعی ناحیه لب را کاملا بی حس کرد سپس کار را بر روی لب شما کار اغاز میشود. قطعا بعد از انجام میکروپیگمنتیشن لب؛ رنگ لب شما خیلی پر رنگ است و این اصلا جای نگرانی ندارد و طبیعی است زیرا به مرور زمان بعد از چند هفته رنگ لب شما کمتر میشود و کاملا طبیعی میشود.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که اگر پس از انجام میکروپیگمنتیشن دچار تب  شدید، سوزش زیادی حس کردید و تورم لب شما بیش از اندازه بود باید بلافاصله به پزشک کراجعه کنید  تا مشکل جدی سلامتی شما را تهدید نکند.

نمونه میکروپیگمنتنش و تاتو لب به رنگ قرمز

چه کسانی گزینه مناسبی برای میکروپیگمنتیشن لب هستند؟

برای انجام میکروپیگمنتیشن لب افرادی هستند که کاندید مناسبی به شمار می‌آیند و این بدین منظور نیست که بقیه افراد نمیتوانند از روش میکروپیگمنتیشن لب استفاده کنند. در ادامه لیستی از افرادی که کاندید مناسبی برای میکروپیگمنتیشن لب هستند را ارائه میدهیم:

 • یکسری از افراد دارای آلرژی نسبت به مواد آرایشی هستند که بهتر است از روش میکروپیگمنتیشن برای آرایش دائمی لب خود استفاده کنند.
 • اگر به دنبال اصلاح فرم لب و زیباسازی آن هستید استفاده از روش میکروپیگمنتیشن بسیار کاربردی است.
 • یکسری از افراد دارای لب‌های شکری هستند که اگر بخواهند فرم لب‌های خود را طبیعی جلوه د هند بهتر است از میکرو پیگمنتیشن لب به عنوان درمان نیز استفاده کنند.
 • درصورتی که دارای مشکلات فیزیکی شدید هستید و نمیتوانید لب‌های خود را به خوبی آرایش کنید میتوانید برای زیباسازی خود از روش میکروپیگمنتیشن لب استفاده نمائید.

چه نوع سوزنی در میکروپیگمنتیشن لب به کار میرود؟

به صورت کلی در روش میکروپیگمنتیشن لب از سوزن‌های خاصی استفاده میشود که عبارت است از: سه ی راند یا همان سه ی پاور، پنج راند یا پنج فلت، سه ی فلت و هفت فلت.

باید دقت داشت که هرچه سوزن‌هایی که استفاده میشود دارای سرهای کوچکتری باشد قطعا دقت در هنگام تزریق رنگ در عمق مشخصی از لب متقاضی با دقت بیشتری انجام میشود.

برای مثال در روش خط لب معمولا از راند استفاده میکنند که مخصوصا سه ی راند  در این روش کاربرد بالایی دارد.  اما برای پر کردن بخش‌های داخلی لب از سوزن‌های فلت  یا راند با شماره‌های بالا استفاده میکنند.

عوامل بسیار زیادی میتواند در دقت تزریق رنگ و زیباسازی لب کاربرد داشته باشد که کیفیت کار را بالاتر برده و رضایت متقاضی بیشتر میشود. این عوامل عبارتند از:

 • میزان مهارت پیگمنتر و تکنیک‌های منحصر بفردی که هر پیگمنتر میتواند با توجه به تجربه خود کسب کرده باشد.
 • میزان دقت و میزان زاویه دستی که یک پیگمنتر در هنگام انجام کار رعایت میکند.
 • کیفیت و میزان مرغوبیت  رنگی که پیگمنتر برای انجام کار استفاده میکند.
نمونه میکروپیگمنتشن لب به رنگ گلبهی

آشنایی با ترکیب رنگ برای میکروپیگمنتیشن و تاتو لب

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مواردی که در افزایش دوام و ماندگاری رژ لب دائم چه به روش تاتو لب و چه به روش میکروپیگمنتیشن لب تاثیر بسیار بالایی دارد بهره گیری از بهترین تکنیک رنگ گذاری است. تکنیک رنگ گذاری بدین معنی است که پیگمنتر چگونه از رنگ استفاده کند و شیوه ترکیب کردن رنگ‌ها را به چه صورت انجام دهد که ماندگاری و دوام بسیار بالایی داشته باشد.

برای آرایش دائمی لب باید به این نکته دقت کرد که پیگمنتر هر رنگی را ساخته و زیر پوست لب فرد تزریق کند به مرور زمان این رنگ دست خوش تغییر شده و کمرنگ میشود. این نکته برای کسانی است که درخواست رنگ کالباسی، گوشتی و از این قبیل رنگ‌های روشن را دارند. در این صورت پیگمنتر باید برای افزایش دوام و ماندگاری رنگ و همچنین رسیدن به رنگ دلخواه متقاضی از رنگی کهدو تا سه درجه تیره‌تر است استفاده کند که البته میزان تیرگی رابطه مستقیمی با نوع و پیگمنت پوست فرد  متقاضی نیز دارد. گاهی میتوان برای ساخت رنگ تیره‌تر با توجه به نوع و پیگمنت پوست فرد از رنگ قرمز استفاده نمود و گاهی میتوان از رنگ نرانجی، ارغوانی یا قهوه‌ای برای تیره کردن رنگ استفاده کرد.

پس نکته ای که باید پیش از انجام کار به آن دقت شود نوع و رنگ پوست فرد متقاضی است تا بتوان یک ترکیب رنگ صحیح را انجام داد. اما نظر و سلیقه فرد بر همه این موارد تقدم دارد زیرا زمان‌هایی است که متقاضی تاکید بر یک رنگ خاصی دارد که در تهیه آن رنگ اصولا باید قانون دو یا سه درجه تیره‌تر را برای رسیدن به رنگ درخواستی رعایت کرد. پس از انجام کار کمی ریزش رنگ خواهید داشت که در این صورت بعد از گذشت تقریبا یک هفته متقاضی به رنگ دلخواه خود میرسد.

نکته دیگر که باید برای انجام کار باید به آن دقت کرد تا ماندگاری و دوام بیشتری به کار بخشد  استفاده از رنگ‌های ریز مولکول است زیرا هرچه مولکول ساخت رنگ و پیگمنت ریز باشد دوام رنگ بسیار بالاتر میرود . به همین علت است که اغلب برای ساخت رنگ مناسب توصیه میکنیم از چند رنگ استفاده کنید تا دوام کار بالاتر برود. مخصوصا برای رنگ‌هایی هم چون رنگ قرمز که دارای مولکول‌های درشت است ماندگاری پایین است و باید پیش از آغاز کار تقریبا 2 قطره از رنگ قهوه‌ای عسلی که مایل به سبز یا زیتونی نباشد مخلوط کرد تا به ترکیب صحیح و با دوام بالایی برسید. جالب است بدانید رنگ قهوه‌ای دارای مولکول‌های بسیار ریز است و همین باعث میشود دوام بسیار بالایی داشته باشد به همین علت است که میگویند در ترکیب رنگ‌های خود کمی از رنگ قهوه‌ای برای دوام بالاتر استفاده کنید.

از دیگر نکاتی که باید به آن پیش از انجام کار دقت کرد شناخت پایه رنگ است. برخی از رنگ‌ها دارای پایه آب یا پایه الکل هستند و برخی دیگر بر پایه سیلیکون میباشند. البته رنگ‌هایی هم هستند که دارای پایه‌ای ترکیبی از این موارد هستند که شناخت آن بسیار در ترکیب رنگ و افزایش دوام رنگ بسیار تاثیر گذار است.

مراقبت‌های لازم پس از انجام میکروپیگمنتیشن یا تاتو لب

رعایت مراقبت‌های لازم برای انجام هر یک از این موارد بسیار مهم است و باید رعایت شود تا ماندگاری و زیبایی خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کند. مراقبت‌های لازم عبارتند از:

 • سه روز پیش از انجام هرگز از قرص آسپرین، وارفارین، آنتی بیوتیک، مسکن و ایندومتاسین استفاده نکنید زیرا باعث رقیق شدن خون فرد متقاضی میشود و رنگ پذیری پوست محدود میشود.
 • تقریبا یک الی دو هفته پس از انجام کار به سولار مراجعه نکنید و زیر آفتاب مستقیم قرار نگیرید.
 • جهت نرمال نگهداشتن میزان قند و فشار خون هرگز از 3 روز قبل از نوشیدنی و قرص‌های مخدر دار و محرک استفاده نکنید.
 • اگر در دوران عادت ماهیانه هستید از انجام این کار پرهیز کنید.
 • بهتر است پس از انجام کار تقریبا 7 روز از پماد استریل آ چشمی برای چرب نگهداشتن ناحیه استفاده کنید.
 • بهتر است به مدت 3 روز از رسیدن آب و رطوبت به ناحیه جلوگیری کنید.
 • استفاده از قهوه پیش از انجام کار و بعد از انجام کار ممنوع است.
 • در صورتی که دارای حساسیت هستید بهتر است 6 ساعت قبل از انجام  کار و بعد از انجام کار از قرص سیتریزین استفاده کنید.

مراقبت های قبل و بعد از تاتو لب را در مجله زیبایی آکادمی تاترو مطالعه کنید.

آنچه که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت:

روش میکروپیگمنتیشن لب روشی کم تهاجمی بوده و به همین علت طرفداران بسیار زیادی نسب به روش تاتو لب پیدا کرده است. دلیل کم تهاجمی بودن آن استفاده از رنگ‌هایی که دارای رنگدانه مخصوص تزریق لب هستند اما در روش تاتو لب از رنگ‌هایی استفاده میشود که جوهر تاتو بوده و روشی تهاجمی است. پس از انجام هر دو روش باید مراقبت‌های مشترکی همچون جلوگیری از برخورد با آب، عدم استفاده از قرص‌های رقیق کننده خون، عدم مصرف الکل و مواد مخدر و عدم انجام کار در دوران عادت ماهیانه انجام شود.

2 thoughts on “میکروپیگمنتیشن لب چه تفاوتی با تاتو لب دارد

 1. شادی says:

  سلام خسته نباشید
  من یه سوالی داشتم میخواستم ببینم رنگی هست که بزنیم و مثل روز اولش پر رنگ و قرمز بمونه؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02126230193